Viestiketju: Nivan turbo
Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 15.07.2009, 00:12
JP-Patrol JP-Patrol ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 02.07.09
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 11
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 Näytä viesti
Pärjää se pieni ahdin hieman pienemmälläkin torvella.

Käytän esimerkkinä aina näitä suomalaisia diesel moottoreita, niihin kun olen laittanut kiinni noin 3000 ahdinta.

Kolme ja neljäsylinterisissä koneissa paluuputki on 12mm. Parissa harvassa on 18mm, mutta niissä on iso ahdin ja 170 hv.

Kuutosissa (100-500hv) paluuputki on 18mm. Näitten ahtimet ovat jo aika isoja, suurin ei sovi normi ämpäriin. Putkien mitat ovat sitten päältä.

Paluuputken alapäässä saa olla pätkä vaakasuoraa, kunhan se on varmasti öljynpinnan yläpuolella. Myös kallistuksissa.
Juu unohdin kirjoittaa että paluuputkessa saa myös olla mutka ja näin se orkkiksena yleensä onkin. Mutta tosta liian isosta paluusta harvemmin haittaa on
Ite oon suosinu aina vähä isompaa. Prätkäs oli joskus ongelmia ton kans ja pölläytteli sinistä aina moottorijarrulla

Viimeksi muokannut JP-Patrol : 15.07.2009 00:20
Vastaa lainaten