Viestiketju: venäjän reissu?
Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 14.07.2009, 08:01
jnu jnu ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 25.10.04
Sijainti: Heinola
Viestit: 1.885
Perusasetus

Lisää ympäripyöreitä vastauksia. Viikon reissulle ottaa vielä helposti suomesta eväät mukaan (jos ei ole rajoituksia rajalla), ei sitten tarvi juosta ruuan vieraan bakteerikannan takia kurapaskalla. Voihan siitä joku tykätäkin, varsinkin jos käyttää kahluusaappaita

Kertaviisumeissa pitää ilmoittaa alue missä haluaa luvallisesti liikkua (tarkastuspisteitä voi kiertää) mutta vuosiviisumit taitaa olla aina koko valtakunnan kattavia. Kertaviisumin saa parissa viikossa, vuosiviisumiin kuukausi-puolitoista. Jo kahdella reissulla vuodessa vuosiviisumi menee hinnoissa samaan ku kertaviisumit, toki vuosiviisumilla voi vapaammin reissata vaikka bensan hakuun tai sikäläisiin yökerhoihin. Maan hengen mukaisesti rahalla saa niin nopeita naisia kuin nopeita viisumeitakin. Muutamalla kympillä vuosiviisumikin tulee äkkiä.

Viisumiin tarvii matkavakuutuksen, passikuvat ym, yhdelle reissulle siis noin 100e. Liikennevekuutusta ei enää tarvi kun on greencard. Tullissa ei muuten tarvi enää rahaa mutta korruptiovaraa kannattaa aina olla miliisiä varten. Polttonesteet ja drinkit on suunnilleen puoleen hintaan. Valtaisaa on kulutuskin sillä mitä enemmän käyttää niin sitä enemmän säästää.

Kun varustautuu pahimman varalle ja mennessä jättää huolet tulliin niin hyvin menee. Ostaa vaan riittävästi olutta ettei jää veden varaan
Vastaa lainaten