Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Gravedigger
Voi vitun vittu. saatanan kuunnan pellet ku en saa rakentaa pressukatosta tontille kun tulee liian lähelle naapurin tonttia. Ilmoitus riittää ja naapurin suostumus rakennelmalle. Arvatkaa vaan onko toi mulkku joka asiaa vastaan. Kanoottikaan ei saanu olla lammen rannassa ku karpalo maat meni pilalle. Vittu ja minä olin ainut kuka kykki koko syksynä siellä. Vitun vittu tarvii siis jatkaa pohjolan tallissa tästäkin eteenpäin. Ja koko paikka on vielä sellasessa paikassa ettei kukaan näe edes siihen mistään. Ei jaksa tapella tällä kertaa naapurin kanssa ku viimeks sauna ja piha-aitta oli liian lähellä (20cm ja 50cm) Naapuri mittas sillon ja alko vaatimaan purkamista. Pitkän neuvottelun ja väännön myötä se suostui allekirjoittamaan poikkeus luvan.
|
Kannattaisko katsoa peiliin välillä. Pitääkö se katos muuten rakentaa juuri siihen paikkaan että tulee liian lähelle naapurin tontinrajaa. Laita riittävän kauas niin ei pääse sanomaan ja pakkohan kunnan on lupa antaa vaikkei naapuri antaiskaan. Vie luvan saanti vaan hivenen kauemmin.
Ja tuosta kanootin säilytyuksestä, oliko omaia vai jonkun muun maita? kanootin säilytys kun ei kuulu noihin jokamiehen oikeuksiin vaan siihen tarvitaan maanomistajan lupa tai virallinen venevalkama.