Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 26.04.2009, 20:55
osilpi osilpi ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 24.01.05
Sijainti: Sipoo
Viestit: 565
Perusasetus

Lehtijousien lehtien määrä SOA:aa tehdessä / HJ


Montako lehteä olette HJ:n jousipakkoihin jättäneet, kun olette SOA:n tehneet? Itse asiassa etupää on kunnossa ja sinne jää kaikki 6 (kiinnikkeitä muokattu eikä korotu liikaa), mutta montako jättäisi taakse? Mulla on 4 kohtuukuntoista takapakkaa, joista toisissa 6 ja toisissa 8 lehteä per pakka.

Ajattelin lähteä kokeilemaan takapakkoja viidellä ylimmällä lehdellä, mutta saa kommentoida. Joku päivä sinne on mahdollisesti tulossa ilmajouset kaveriksi kuormaa kantamaan, kunhan auton korkeuden asettuminen selviää.

Oletteko tehneet ne pakkojen "ohjurit" ihan lattaraudasta taivuttamalla vai miten? Tässä tapauksessa vanhat ohjurit eivät ole käyttökelpoisia. Mietin ohjurien lukituksen tekemistä siten, että olisin hitsannut ohjuriin mutterin, jonka avulla pultti kiristetään lehteen kiinni ja pysyy siinä sitten kitkan avulla (tai sitten poraa lehteen reiän, johon pultti menee).

Lehtijousipakan keskipultiksi käynee ihan normaali 8.8 M10 pultti?

__________________
-Toyota Camry 2.4 2002
-Toyota Landcruiser HJ60 12H-T 1982
-Citroen Jumpy pikkubussi 2.0 HDi 165 automaatti 2014
-Case 1840 3.9 Cummins -liukuohjattu 1999
Vastaa lainaten