Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Yölento
Tuo on kyllä hillittömän kätevä kapine. (Nimim. kokemuksen syvä rintaääni  )
Tuollaiseen hakejuttuun kyllä ei käy, noilla tehoilla kun ei pyöritetä kuin halpa-hallin oksasilppuria. Ja kerrallaan siirtyvä määrä hakattua puuta olisi aika pieni, ja pitäis olla 3 metriä korkea ramppi laanissa jos meinaa saada konttiin kipattua. Metsästä tolla laaniin ja isolla hakkurilla suoraan konttiin.
|
näppärä konsti olisi tosiaan hilata kaikki rojut sinne metsään aina hakekuljetinta ja bioetanolin tuotantoyksikköä myöten;
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pontikka
Tai sitten hieman edistyneempi versio ja hillitympi käyttökohde
http://fi.wikipedia.org/wiki/Bioetanoli
Tarvinneeko keruukoneen itsessään välttämättä olla hakettava. perus maanmuokkaus, kylvö, korjuu ja keräys- sekä biomassan kuljetus / siirtomahdollisuus, sitten laaniin josta valmis biomassaraaka-aine voidaan kuljettaa kiinteälle hakesemalle ja / tai muuhun prosessointiin?
Tieliikennekäyttöön rekisteröitävissä oleva biomassan pienkorjuu- ja kuljetuskone palvelisi biomassan EU-direktiivien ja ilmastovelvoitteidemme mukaisessa rantavalli- pienpalsta- sekä mm. tienpiennartuotannossa, Tuolloin siirtymät onnistuisivat joutuisammin ilman lavettia tms erillistä kuljetinta ja tienpiennarviljelyssä tieliikennekelpoisuus lienee suotavaa. Pajuahan penkat kasvavat juurikin, ja pientareet joudutaan perkaamaan joka tapauksessa kerran kesässä, noiden alueiden hyödyntämisaste voisi olla varmasti korkeampikin.
Eiköhän ruveta suunnittelemaan ja tarjotaan ideaa Valtiolle.