Mummot tietävät - hamppukasvilla on monia käyttötarkoituksia
6 02 2009
Ei ole mikään ihme, että Sarah Palin on huolissaan kannabiksen laillistamisen saamasta tuesta. Hän pelkää sitä viestiä, minkä laillistaminen lähettäisi hänen viidelle lapselleen.
“Tunsin täsmälleen samoin, kun löysin pienen pussukan kasvia poikani vaatelaatikosta 30 vuotta sitten. Huolehdin nuorempien lasteni vuoksi. Silloin minäkin uskoin tarinoihin ‘ruohohulluudesta’”, sanoo Jeanne M. Ferguson, Mummot kannabiksen puolesta -järjestön (Grammas for Ganja) johtaja.
Kaikki tuo muuttui, kun Jeanne alkoi tutustua kannabiskasvin historiaan. “Minkä opetuksen sainkaan”, hän sanoo.
Hän opettelee koko ajan uutta niistä taloudellisista ja ympäristöllisistä eduista, mitä saisimme, jos antaisimme vain yksinkertaisesti kasvin kasvaa.
“Sen lisäksi, että kasvista saa lääkettä, meidän pitäisi käyttää siemeniä ruokana ja poltto-aineena ja kuituja vaatteisiin ja rakennusmateriaaliksi - vain muutamia käyttökohteita kasville mainitakseni”, Jeanne kertoo.
“Ymmärrän hyvin näiden naisten pelon ja sanon heille, että kouluttakaa itseänne. Ei ole mitään muuta pelättävää kuin tietämättömyys”, Jeanne sanoo.
Lisätietoa kannabiksesta ja sitä puolustavista mummoista löydät englanniksi täältä:
www.grammasforganja.org
Lähde:
http://www.enterprisenewspapers.com/...e=ETPZoneLTart
Tuossa vielä koko hauska teksti, noilla ko. "alan uutisilla" kun on tapana välillä kadota jonnekin bittiavaruuteen ja ovat niin kovin hankalasti esiin kaivettavissa.