Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 29.11.2008, 16:33
Kuutio Kuitunen Kuutio Kuitunen ei ole kirjautuneena
Tulokas
 
Rekisteröitynyt: 29.11.08
Viestit: 3
Perusasetus

Autoverolain muutos vs. huoltoautot


Sivistäkääpäs vanhaa Heikkiä eli onko huoltoautojen perään haikalemisessa jotain erityistä syytä?

Samallahan ollaan muuttamassa autoverolakia, jonka jälkeen pitäisi saada maastureita rekisteröityä pakettiautoiksi ilman mitään suksibokseja ym. Tilavuusvaatimukset poistetaan, mutta jotain rajoituksia tulee massojen ja tehon suhteeseen.


Lakiesityksessä autoverolain uusi 8 § kuuluu näin:

"Edellä 6 §:n ja verotaulukon 1 mukaan määräytyvästä veroprosentista vähennetään liitteen verotaulukon 2 mukainen määrä, jos kysymyksessä on N1-luokkaan kuuluva pakettiauto, joka on varustettu kuljettajan istuimen lisäksi enintään tämän vieressä olevilla istuimilla tai niiden kiinnitykseen tarkoitetuilla laitteilla, jonka kokonaismassa on yli 2500 kg ja joka täyttää toisen seuraavista edellytyksistä:

1) kokonaismassan ja oman massan välinen erotus (kantavuus) on vähintään 680 mutta alle 1 000 kg ja tehon (kilowatteina) ja kokonaismassan (kilogrammoina) osamäärä on eneintään 0,05

2) kantavuus on vähintään 1 000 kg ja tehon ja kokonaismassan osamäärä on enintään 0,06.
"

Mitäs tuo tarkoittaa käytännössä?

Sopiiko esim. Toyota LC 93/95 tai 120 noihin rajoihin? Entä Defender?

Jos sopii, niin tarvitseeko tässä huoltoautojen perään haikailla? Uutta verotusta kun sovelletaan myös käytettynä tuotaviin ja Saksassa esim. lyhyen LC 120:n hinnat alkavat jostain kymppitonnista.
Vastaa lainaten