Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 25.11.2008, 11:12
Rekisteröimätön
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

Luultavasti kun laki hyväksytään astumaan voimaan, ei vanhaa autoverotonta/ alennetun veron maasturia /pakua luultavasti voi enää muuttaa huoltoautoksi maksamatta täyden autoveron (joka olisi langennut aikanaan jos auto olisi rekattu hlöautoksi) ja aikanaan mahdollisesti maksetun autoveron erotusta, josta jollakin tavalla vähennetään uuden lain mukaisesti isoille pakuille annettava helpotus painon mukaan. Tjsp.

Nimittäin jos käytäntö on se, että nyt olemassa oleviin autoihin pätee nykylaki, mutta mahdollisesti verotukseen vaikuttavia muutoksia tehtäessä sovelletaan uutta lakia. Tämä on oletettavaa, koska nykyäänkin tehdään näin. Esim. 80-luvulla on voinut rekisteröidä matalalla lavakatteella varustetun lava-auton verottomaksi pakettiautoksi, mutta jos samanlaiseen pickuppiin asentaa saman katteen nyt, ei auto täytä nykyisen lain asettamia alennettuun veroon oikeuttavia tavaratilavaatimuksia, ja joutuu maksamaan autoveron, joka on "jäänyt maksamatta" autoa rekisteröitäessä.

Eli tuskin uuden lain tultua voimaan voidaan mitään autoa rekisteröidä nykylain mukaiseksi verottomaksi/alennetun veron 3n hengen huoltoautoksi, koska silloin uusiakaan autoja ei sellaisiksi voida rekisteröidä, vaan pakujen verotus on sama kuin henkilöautoilla ja helpottuu vain painon kasvaessa, eikä käyttötarkoituksen, paikkaluvun ja tavaratilan mukaan, kuten nykyisin.

Milloin tuo laki tulee voimaan, ja tuleeko siihen vielä muutoksia, niin sitä ei varmaksi kukaan tavallinen ihminen tiedä. Itse veikkaan, että astuu voimaan aika pian. Ja taidan unohtaa koko huoltoautojutun, koska en ainakaan tämän vuoden puolella enää leimalle ehdi. Ja jos nyt tulee joku kauhea katsastusryntäys niin AKEn on aika helppo alkaa sorsia "keinottelijoita" antamalla konttoreille ikäviä ohjeita.
Vastaa lainaten