Viestiketju: Laillisuus
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 06.11.2008, 09:54
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.069
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja La tuskaa Näytä viesti
Mitäs sanoo konntorin kuningas kun menee ite siirtämään iskarin alapään paikkaa taka akselissa?? Onko tullu sanomista sellaisesta kunhan hyvin toteuttaa??
Saa muuttaa. Lue: http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/1998/19980779

11 § Akseliston muutokset

b) autoon vaihdettavien akseliston osien tai akselistorakenteen muutososien tulee kiinnikkeitä lukuun ottamatta olla tehdasvalmisteisia ja soveltuvia muutoksen kohteena olevassa autossa yleisessä tieliikenteessä käytettäviksi; tarvittaessa asiasta on esitettävä luotettava selvitys;

f) muutoskatsastuksessa on tarvittaessa esitettävä luotettava selvitys hitsauslisäaineista ja hitsaustyöstä sekä muutettujen rakenteiden ja omavalmisteisten kiinnikkeiden lujuudesta; hitsaussaumat on esitettävä viimeistelemättöminä, ellei katsastajan kanssa ole muuta sovittu.
Vastaa lainaten