Kiitoksia vaan kaikille mukana olleille, hauskaa oli kuten aina! Mun ja Joppelin reissuhan alko vahvasti, ensin taisteltiin ohjaustehostimen toimimattmuuden kanssa, tosin viime hetkellä sitten saatiin Burtonilta apuja. Hihluksilla ajetettiin runsaasti koeajoa ennen reissua, n. 25-30metriä. Onhan sitä jo siinä. Ei muuta kuin turaus Mercedeksen lavalle ja kohti rajaa! Hilux pysähty melkosen kolauksen kanssa Mersun etuseinään, todettiin että minkäänlaisia jarruja ei ole vieläkään. Noh, pieni ilmaus takajarruille ja sovittiin että hyvä se on. Imatralla alas ajaessä jarrut oli vieläkin kadoksissa, ne löyty kuitenkin sitten pe-aamuna kun Joppa ja Ruma-hoojii vaihto pääsylkyn.
Torstain ylivoimaisesti suurimmaksi ongelmaksi meinasi kuitenkin muodostua hidas toiminta rajalla, kello läheni uhkaavasti yhtätoista ja vodkan myyntihän on nykyään kiellettyä klo 23 jälkeen. Onneksi LaaLaa ja Mikjus olivat jo rajan paremmalla puolella, nopea viestitys puhelimella ja onnistuin delikoimaan parivaljakon vodkan ostoon! Näin toimii todelliset pulimaastoautoilijat, kiitoksia vaan!
Etenemistä reissulla olikin suht vähän, tollaset 6x6 Volvot on kyllä melkosen pulassa kun pehmeälle mennään. Ja onkin sitten aina helvetin tiukassa, Väihkösen mäyristä vinssattiin siellä niityllä 23000kg voimalla, eikä missään nimessä ollut liikaa vetoja. Toisesta mäyriksestä meni kytkin melkosen vittumaiseen paikkaan, ainakin aamuyöstä se tuntu siltä. Mutta päivänvalossa (ja vain 2 promillen kännissä) löytykin ihan helppo reitti, saatiin Volvo pois ihan helposti huoltopaikalle. Hihluksi eteni kyllä käsittämättömän hyvin, mahtuu yhteen käteen vinssauskerrat. Olihan sillä kuskikin ihan ok

Joppa herkutti kyllä noilla hitailla välityksillä kokoajan, suolla mentiin konttausvauhtia, mutta pintaa rikkomatta. BJ on tietysti kanssa aina takuuvarma etenijä, samoin Masan HJ meni kanssa hienosti.
Ite en kuvia ottanu, muutama saataa olla, en muista. Keskityin olennaiseen.