Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja bemaripoju
todistus alustasta että vastaa turbo moottorillista! jouset, jarrut... ne nyt ainakin!
ja hj60 ja 61 ei ole samaa mallisarjaa koska eri tyyppinumero aken tietokannassa, ja toyotalla kaikki alustan osa numerot eri laisia vaikka olisi ihan samanlaisia.
siksi aika vaikea tapaus jos katsuri ei tiedä vanhastaan että ovat saman laisia.
mulla kävi tuuria että ison tukkuliikkeen johtaja lähetti faksia katsastus asemalle että ne alustat vastaa toisiaan, että en saanut siitä mitään kuponkia ittelle. ja kun pyysin niin vastasivat että nää on yksilö tapauksia eikä päde yleisesti kaikenvuosimallin autoihin.
haulla pitäis löytyä vanhoja juttuja.
|
HJ60 ja HJ61 on samaa mallisarjaa eli LTJ-tyyppikoodin 8 ensimmäistä merkkiä ovat samat.
"Auton jarrut, voimansiirto ja muut liikenneturvallisuuteen vaikuttavat rakenteet" pitää vastata vertailumoottorilla varustettua autoa.
Jarrut ovat samat. Jouset käytännössä samat. Akselit samat (jos lukkoja ei lasketa).
Toyotalta ei saa enää mitään todistusta asiaan, yritä haalia itse osavertailua pystyyn. Käy vaikka jostain varaosatiskiltä pyytämässä jarruista vertailupaperi.