Viestiketju: Range Rover -74-
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 13.06.2008, 22:25
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.287
Perusasetus

Kylläpäs aika rientää (ja minä en)
24.11. -07 tosiaan range liikahtanu viimeksi pikkujoulu-ajeluissa Sami_V:n ranchilla. Uutta Finland trophyn jälkeen ei tullut kuin vinssinaru eteen 25m x 10mm dynamica ja come-up moottori warn-magnumiin.

Vähän kuvan ottamisen jälkeen napsahti pelkääjän puolelta murros ja raa'an ajon jälkeen meni samalla vetarinkin Tietty ajaminen loppu vasta kun takana ylätukivarsien pallonivel katkes, akseli luonnollisesti vaihtoi asennon sellaiseksi mistä kardaani ei lainkaan pitänyt. Ei meinannu päästä jäiselle vaihtolavalle kun ainoa vetävä pyörä oli kuskin puolella edessä.
Niin se ylätukivarsien pallonivelen katkeaminen, ainahan on autossa kohteita joista toteaa "kyllä sillä vielä yhden reissun ajaa". Tällä kertaa ei kestäny. Finland trophyssäkin jo nivel kolahteli, mutta nivel itsessään on ehjä. Akselissa oleva kartio on kärsinyt ajan mittaan ja oli siitä kartiosta väljä. Mutteri oli varmasti vedetty piukkaan viimeksi ja nytkin oli sokka vielä paikoillaan mutterissa. Laiskana päätin yhtä reissua varten hitsata ensin prikan akseliin ja mutterin prikkaan. Oli piukka kunnes.. Pelkääjän murros tuli vaihdettua ja nyt on etuvetareina vasemmalla KAM ja oikealla karpiola.

Noh, pikkuhiljaa alkaa taas rakentaminen kiinnostaa ja tänään sain vihdoin ja viimein uuden taka-akselin asennusvalmiiksi. Eli rumpujarrullinen salisbury 110 defenderistä. Akseli oli täydellinen, mutta siitä oli purettu hyvä välitys ja mukaan sai huonon välityksen. Huonon välityksistä teki pitkä seisotus varastossa, joten pintaruostetta oli ehtinyt muodostumaan. Siitä on toisaalla palstalla juttua, sitruunahapolla putsasin. http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=30626
Kemppilukkokin ehdittiin hitsaamaan, mutta tuli kuitenkin hommattua detroit locker.

Mittakaavaa huonosti hahmottaa pultti joka menee lukon läpi, 10mm kannalla. Pultin toisessa päässä oli siipimutteri ja pultti otettiin pois kun lukko oli tasauspyörästön kotelossa sisällä. Uudet pinioninlaakerit ja poskilaakerit tietty ku rupes tekemään.

Välityksen shimmaaminen on kyllä harvinaisen vittumainen homma tehdä tuohon akseliin, ainakin rooveriperien jälkeen Mutta tulihan se lopulta valmiiksi. Jarruosat oli onneksi oikein hyvät, mutta pyöränlaakerit ja stefat piti vaihtaa. Vielä tarvii vaihtaa vetarinpultit 8.8 -> 10.9 (oli ehtiny puolet häviämään) Akseli sopii heittämällä paikoilleen, mutta kardaani saattaa olla liian pitkä.

Viimeksi muokannut baxxter : 13.06.2008 22:31
Vastaa lainaten