Liian pitkä ja liian painava. Moottori painaa jo sen 500kg. Akseliväli vaatimattomat 4 metriä (club cab ja pitkä lava).
Taka-akselilla kitkalukko, edessä ei lukkoa.
Jos mä lähtisin omastani tekemään offipeliä, niin alkuun lyhennetään akseliväliä 3929 -> 3421, ja lava lähtisi pois, tilalle flat-bed.
Etuakselille vaihtaisin Dedenbearin C:t ja olkavarret pallonivel olkavarsien tilalle, sekä oikea sisempi vetari yksiosaiseksi. Lukoksi ARB.
Takana olevaan Dana 70:een joko Detroit tai ARB.
Pidemmät tukivarret eteen, ja helvetin järeä panhard tanko. Myös ohjaussimpukalle tekisin jotain. Takapakoista puolet lehdistä pois, ja ilmapussit lisäksi.
Helmoihin kunnon palkit, etupuskuri sellaiseksi että siitä voi nostaa tunkilla, ja puskurin sisään 15000 vinssi. Taakse vähintään 12500 vinssi.
Moottorille ei tartte paljoa tehdä, pumppuun fuel plate (vaikka #100), sekä 3000rpm jousisetti.
Automaatti uusiksi, kunnon hilut sisään että kestää. Turbiinin stallia alas, billettinen etupää, sekä vahvempi lukko.
Renkaiksi 39,5 PittBull Rockerit.
Joo, noilla vois olla jo aika hyvä.
|