Viestiketju: Discovery projekti
Näytä yksittäinen viesti
  #158  
Vanha 23.04.2008, 21:20
Mikki:n Avatar
Mikki Mikki ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 14.06.05
Sijainti: Hyvinkää, Finland.
Viestit: 1.462
Perusasetus

Lainaus:
quote:
onko tämä Toyotan sähköohjatussa pumpussa oleva Spill Control Valve sama käikäle sähköllä? Polttoaineen syöttömääräähän se säätää, mutta minkä suhteessa? Ilmeisesti ECU:n ohjaamana ahtopaineen ja/tai kierrosten mukaan?
Spill control valve hoitaa kaksi hommaa
1. tyhjäkäynnin säätö
2. moottorin sammuttaminen

Polttonesteen syöttömäärä säädetään sähköisesti, ja sitä voit jopa ITSE lastuttaa --> pumpulle tulevassa johtosarjassa on vastus (aivan samankaltainen kuin sulakkeet, jossa numero 1-8. Muistaakseni pienempi numero ja suuremmat tehot, täytyis tarkistaa se kuitenkin...) Ohjainlaite sitten saamiensa tietojen perusteella antaa kuljettajan toivoman "tehomäärän" pumpun säätöjä muuttamalla "connector":n kohdalla olevalla sähkömoottorilla (joka ennen oli mekaanisesti toimiva).
Eli näin se kehitys kehittyy ja ilma kirkastuu...

Menee ihan ohi topic:n mutta eiköhän Jonzan tuo "läpi sormiensa" katso tämän kerran...http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/icon_mi_32.gif
http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/icon_mi_32.gif

$ $ $ /// Jos se ei satu, niin ainakin se maxaa!!! /// $ $ $
Vastaa lainaten