Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 27.01.2008, 22:42
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Renkaat on vaan alla väliaikaisesti, ku Vellu haki boggerit "huoltoon". Eli tarkoitus sillä on purkaa ne vanteelta ja putsaa moskat beadlockin välistä ja vanteen sisäreunalta kans, ku tuppaavat vuotamaan hissukseen......tosin Vellu uhkaili kylläkin ostaa ihan uudet renkaat ja vanteet, mutta saa nyt nähdä oliko se vaan jotain jutustelua vai oliko sit ihan tosissaan???

Joo ja renkaiden koko vastaa melko tarkkaan 35/16-15" boggeria kooltaan ja leveydeltään.


Pohjaanlyönti gummit on 6x6 Volvon telillä olevia stoppari gummeja....kiitokset niistä Pylkön Pekalle, joka raaski luopua kahdesta. Oli kyllä huolissaan, että ku niin hyvää laatuosaa laitetaan tuollaiseen "vessaan"<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>


Joo tänään ei oikein jaksanu heti aamusta lähtee, vaikka ei eilen tullu baarin lähettyäkään formula offareiden kanssa. "Muutamat" vaan otettiin hotellin aulassa, joten ei menny siis tää päivä onneks ihan hukkaan rakentelujen osalta. Muutaman tunnin kerkes taas askarteleen.

Paljon tosin ei tullu aikaan, mutta jotain aina kuitenki. Tankkia aloin sovitella autoon ja eka takaisku tuli, ku olin jo pultannu pakoputken paikoilleen, niin eihän se tankin suojalevy sinne mahtunu meneen<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle> Eli pakoputki kerran pois ja sit tankin pohja paikalleen ja pakoputki takas paikoilleen. Tankin ja pohjalevyn väliin hieman solumuovia pehmukkeeks tai mitälie retkipatjaa se ny oli. Sit parit pelti pannat tankin yli, joilla tankin saa sitte kiristettyä pitkien pulttien kanssa paikoilleen. Siellähän se tankin pohja nyt on paikoillaan ja kuten kuvasta huomaa en sitte jaksanu kiilloitella sitä sen kummemmin, vaikka aika härskihän se tietty olis ollu ihan peilinä<img src=/smiley/laugh.gif border=0 align=middle>



Sit tuli lopulta tehtyä takavaloille suojaraudat, jos ei enään menis niin helpolla takavalot muusiks. Vinssi tuli nostettua ihan kokeen vuoks hännälle ja tulikin huomattua, että enään ei mahdu tunkki olemaan vanhassa kiinnikkeessä.....tai mahtuu se just ja just, mutta ei saa vinssin vapautinta käytettyä (tuossa vihreen neliön kohdilla siis ahdistaa), joten pitää siis tuotakin muokkaa tai sit tehdä uus paikka pidemmälle tunkille auton katolle.



Ja taas tuli tuuninki ideaa<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle> Eli ku konepellissä on nyt "ruma" reikä, jossa on peltilevy teipillä ja parilla herneellä roikkumassa, niin mitäs jos siihen kohtaan tekiski vanhasta pulkasta scoopin<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> Kattoo ny tuleeko tehtyä, mutta kuitenki sen verran innostuin, että kävin etsimässä porukoiden luota rikkisimmän pulkan jo.


Tankkia en vielä nostanu paikoilleen, kuten kuvasta ehkä huomaa, niin kiinnikepannat sojottaa vielä miten sattuu. Nooo mutta seuraavaks pitäs keskittyä koneen ja laatikon kumitynyjen korjailuun/vaihtoon, että sais tehdä pakoputkien alkuosan valmiiks ja samalla laitella jarruputket taakse, korjailla jakoaskin käyttövivut, vaihtaa jakolaatikkoon etu- ja takakardaanin laippojen stefat, sitte bensaletkut paikoilleen, niin pääsis taas siihen vaiheeseen, että auto liikkuu ja pysähtyy omin avuin.....eli konepellin skuuppi ei ole ihan niitä ensimmäisiä juttuja, mitä pitää tehdä.







<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi


</center>

Vastaa lainaten