Kaksisuuntaiseen ulosottoon tehty vinssi kelaa sisäänpäin (rummun yläkautta)kun akseli pyörii vinssin takaa päin katsottuna myötäpäivään. Yksisuuntaiseen ulosottoon tehty vinssi kelaa siisäänpäin (rummun yläkautta) kun kardaani pyörii vinssin takaa päin katsottuna vastapäivään. Kaksisuuntaiseen ulosottoon tehtyjä vinssejä on sekä läpivetäviä että ei-läpivetäviä.
Vinssin rummussa ja sokallisessa akselissa ei pitäisi olla kovin paljon väljää. Vinssin öljyt voi tarkastaa, niissä ei pitäisi olla messinki/pronssi hileitä, ne on todennäköisesti merkki kuluneesta hammaspyörästä. Matopyörä on teräksinen ja kuluttaa hammaspyörää jos kosketus on väärä. Kannattaa myös katsoa et vinssin korvakkeet ja runko on ehjä.
Edit. Tämä viesti koskee siis vain HJ 60/61 vinssejä, BJ 40 sarjan vinssi taitaa olla melko sama kuin vanhempi hj 60 vinssi. Edellämainittuja "valurauta" kuorisia vinssejä taitaa myös löytyä vielä melko helposti. Noita aluvinssejä tuskin paljon on myynnissä... Use the SEARCH ja löytyy vaikka mitä vinssi asiaa.
SLCK #364 HJ-61 1989
Edited by - JES on 23/01/2008 20:11:27
|