Näytä yksittäinen viesti
  #9  
Vanha 16.01.2008, 19:42
blenheim blenheim ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 28.01.06
Sijainti: Pohja, Finland.
Viestit: 70
Perusasetus

Joo, ehkä se on vaan paras pitäytyä nelivedossa. Vetelikö se puolelta toiselle takapäästä? Ajelin tuossa V8 koneisella jeepillä takavedolla märällä kelillä. Mukava vehje leikkiä, mutta vääntö ja teho jäi kyllä täysimittaisesti kiihdytyksissäkin käytetty. 80km/h vauhdista rampissa kaasu pohjaan ja takapää pyrki kovasti vierelle... Eihän tuota ihan jokapäiväiseksi käyttöautoksi tule tehtyäkään. Viikonloppu ja harrastemobiili taitaa olla. Käyttöauto erikseen sitten.

Tämän jakovaihteistohomman olen jo suurinpiirtein pähkäillyt. Luulisin, että suoran fullerin rattaista saisi jotain väännettyä, akseleita voin työstellä kaverin luona sorvissa mahdollisestikin.

Oma laatikkopaketti olisi se kaikkein helpoin tietenkin, mutta pitäähän elämässä haasteita olla . Täytyy varmaan ostella alkuperäinen laatikko tuohon varmuuden varalle, sitten kun aika ja rahat on loppu voi lyödä välikappaleella oman laatikon paikalleen.

Minkässorttista muutosta tuo öljypohja vaatinee? En usko, että uuden öljypohjan hitsailu kasaan tuottaa sen suurempia vaikeuksia. Jonkin verran kuitenkin tullut tehtyä metallihommiakin. Saa sitten ahtimen öljypaluuputken liittimenkin sinne näppärästi juoteltua paikoilleen.

Vastaa lainaten