Näytä yksittäinen viesti
  #39  
Vanha 06.11.2007, 15:17
Urbancityboy:n Avatar
Urbancityboy Urbancityboy ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 24.09.06
Sijainti: Savo, Finland.
Viestit: 1.250
Perusasetus

Lainaus:
quote:
on takana tilapäispenkit mutta tätä lainatakseni:

quote:


eli sen arvon alenemisen säästää kyllä käytännössä verona, mikäli asetus muuttuu tän mukaiseksi. Ainakin ymmärtäisin tuosta että myös paku 2+4 olisi sitten kovemmalla verolla
ja minä TT-nyybiä lainatakseni: eiköhän nousta BJ:miehet muunmuassa barrikaadille tuossa hommassa.

offroadharrastajat tuskin ovat biodieselkelpoisine ajokkeineen ja mitättömine ajokilometreineen mikään suurin ympäristöriski tässä maailmassa? dieselinhän piti olla se ympäristöystävällinen? soitin äsken aken neuvontaan ko. aiheesta, ja sieltä sanottiin, ettei tarkempia tietoja mallikohtaisesti vielä ole. siinähän oli joku maininta tietyistä erikoisehdoista tai tapauksesta, menisiköhän pakuBJ sitten sen maininnan piiriin?

HUOM! aken infohenkilö sanoi, että heille voi laittaa vapaamuotoisen vastinepyynnön kirjallisena kyselyn koskiessa esim. tuon mallin ajoneuvoa, ja pyytää heiltä kirjallisen vastineen missä perustellaan tulevan veron määrä ja perusteet, joten laitanko kyselyn vetämään, kun (huom!) siihen tulevaan päätökseen pystyisi ilmoittamaan tyytymättömyyttä päätöksen ollessa ei-mieleinen? tuohon mahdolliseen tyytymättömyysilmoitukseen antaisi mahdollinen harrastajien joukkoadressi sitten lisää puhtia, onko osanottoa tiedossa vai olenko yksin murheineni?

itse nimittäin masennun suuresti jos tilapäispenkit on jossain veronkiertomielessä lähitulevaisuudessa ruuvattava irti, nuo laitteet on kumminkin joskus rekisteröity juuri tuollaisina tämän maan tieliikenteeseen, olleet perinteisesti ns. pienen veroluokan autoja, ja itseasiassa harvoja aitoja ilonaiheita elämässäni noin ylipäänsä... on mahtava fiilis tuntea kesätuulen virtaukset kasvoilla pakubj:n takapenkillä avona ajellessa...ja jos on joku muu ratissa, niin en koskaan missään muualla istukkaan kuin juuri siellä takana, vähänkö siellä on hyvä kesäisin olla ja lekuttaa menemään...kaikki harrastus ja harrastamishalu tapetaan tällämenolla ainakin allekirjoittaneelta..täytyy ainakin nyt ensin kysyä toyotalta, että onko noiden mallien päästöjä koskaan mitattu maahantuojan toimesta..

pakkeli, ystävä vai vihollinen?
Vastaa lainaten