Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 13.10.2007, 11:12
tomikoo:n Avatar
tomikoo tomikoo ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 06.02.04
Sijainti: mäntsälä, hautjärvi
Viestit: 1.846
Perusasetus

Jos alue rajoja ruvetaan tarkkailemaan GPS perustaisesti, niin voipi tulla aika kimurantteja tilanteita. Esimerkkinä WarnTrophy 05, keskellä yötä alkoi GPS heittämään 300-400m. Tämä ei ollut ainoastaan meillä ongelmana. Tosin, en ymmärrä ko laitteen toiminnasta tarpeeksi, mutta eikös reittiviiva heitä kuitenkin saman verran???? Kyseinen virhe olisi esim. TalviEksytyksessä varsin kohtalokas tosissaan pisteistä ajaville, koska alueet ovat kuitenkin varsin pienehköjä.

Kun porukassa on kuitenkin laskutaitoisia, niin paljonkos vaikka kymmennen kilsan "ylinopeus" nopeuttaa vaikkapa 10KM siirtymää??? Kuitenkin riski sanktioon on olemassa, kyllä sen täytyisi "pelotteeksi". Jos sen pelotetta täytyy lisätä, voisi yksi vaihtoehto olla vaikkapa pisteiden menetys. Kilpailusta totaalisesti sulkeminen on mielestäni aika raju veto, tosin onhan siinä kyllä huomioitava kuinka "törkeä" rikkomus on kyseessä.

Mielestäni sääntöihin voisi laittaa rajat nopeuksien kohdalta, joissa on selkeästi määritelty, mitä mistäkin nopuden ylityksestä seuraa.

Muutos, joka on selkeyttänyt merkittävästi kilpailun kulkua, on sisään menorastit alueille, niiden maastoon sijoittamisesta on mielestäni etua kaikille osapuolille.

<center> GRASSHILLRACING<img src=/smiley/fistgrab.gif border=0 align=middle></center>
<center>team UTSMANZAA</center>
Vastaa lainaten