[/quote]
Uskotko itsekään tuohon vuodatukseesi?? Kannattaisiko katsella tapahtumat-topikkien kuvia ja vetää niistä johtopäätöksiä siitä kuluuko maasto ajelusta vai ei!! Kokemuksesta voin kertoa että takuulla kuluu!! Kysy vaikka Kulmakorven kävijöiltä onko reitit muuttuneet 1 1/2 vuoden aikana ja miten paljon!! Kävijöitä toki jonnin verran!!
Jos aikoo päättäjien kanssa tehdä yhteistyötä niin tuolla asenteella ei todellakaan tule onnistumaan. Ajoalueen paikanvalinnalla on erittäin suuri merkitys. Kun ulkoilijoiden asenteet ovat tiedossa niin ei kannata lyödä päätä seinään yrittämällä lupia kunnan ulkoilualueelle tai edes kuvitella ajelevansa ulkoiluteillä tai reiteillä edes siirtymiä! Homma on tuhoontuomittua jo alkuunsa! Näilläkin palstoilla liikkuu niitäkin "sankareita", jotka ovat "eksyneet" ulkoiluteille oikein A45-sella eikä siitä hyvää seurannut! Kunnan liikuntajohtajan suhtautuminen offi-harrastukseen muuttui kerrasta negatiiviseksi vaikka aiemmin myönteinen olikin ollut!! Etsikää porukalla sellainen maa-alue jonne kenelläkään muulla ei ole mielenkiintoa ja lähtekää sitten päättäjien pakeille. Kun hyvin perustelee niin saattaa vaikka onnistuakin eikä ne päättäjät niin taukkeja ole kun kuvittelet. Kyllä nekin järkipuhetta ymmärtää jotkut jopa paremmin kuin eräätä meistä offareista!!
Luvalla on huomattavasti "turvallisempaa" ajella kuin omin luvin jollei sitten omilla maillaan ajele! Jollet muuten välitä harrastuksesi tulevaisuudesta niin luvatta ajelu vie aivan takuuvamasti toisilta ne vähäisetkin mahdollisuudet hankkia luvallisia ajoalueita!!
Kulmakorven inhorealisti
[/quote]
ensinnäkin, otahan ihan rauhallisesti, kyllä tätä on järkipuheella kolmisen vuotta jo koitettu. ensinnäkään kunnassa, jonka kirjoilla olen ja jossa alueella mm. harrastan, eivät liikuntasihteerin eläkeellejäännin jälkeen ole liikunta- ja harrastusasiat olleet selkeästi kenenkään vastuulla, ja kaikkiin niihin, jotka asioihin pystyisivät vaikuttamaan, on oltu ja kovastikin yritetty olla aikoinaan ihan hyvässä hengessä yhteydessä. kuluuhuan se maapohja paikoin varmasti paljonkin, jos toimintaa on aikomus oikein isolleen laittaa, tosin riippunee jonkin verran maapohjasta myös. nuo reitit mistä ylempänä v u o d a t i n , eivät ole kesäisin minkäänlaisessa "ulkoilukäytössä" satunnaisia maastossa liikkujia, korvasienenetsijöitä yms. lukuunottamatta, ja heidän joukostaan ei ole mitään soraääniä kuulunut. vuorien maapohja on enimmäkseen soransekaista tiivistä kalliolouhikkoa, joten en usko että siihen voi kovin syvälle maasturilla porautua. onko pakko mennä seudun ainoaan suonsilmäkkeeseen rypemään? ulkopuolisista varmasti se vasta typerältä vaikuttaa. voi kai reitin suunnitella toisinkin. mistä ylipäänsä tuo ulkoilijoiden asenne-juttu on tempaistu, ei liity tähän asiaan millään tavoin. kokemuksesta voin kertoa, että täällä suurimpina jarruina ovat edelleen vanhakantaista näkemystä edustavat ja lähes kaikkea "uutta" jarruttamaan pyrkivät henkilöt, joiden kanssa asioidessa ei pääse eteenpäin asenteella kuin asenteella.
rauhoitu.
pakkeli, ystävä vai vihollinen?
|