Tuossa taitaa olla ongelmana tuo akun koko:
group 26R.
Ja vaikka on käsittääkseni yleisesti Chryslereissa käytetty, niin keskustelupalstojen mukaan on hankala löytää hylly-tavarana jenkkilästäkin. Mutta mittojen ja napojen mukaan varmastikin löytyy sopivia, ainakin Odysseus myy tuon ryhmän akkuja, tosin hinta saattaa olla aikas suolainen..
Tuolta akkujen koko-infoa:
http://www.batteryweb.com/bci.cfm
..ainakin Odysseus PC680MJT ja PC925MJT mallit näyttävät olevan Group-26R akkuja.. Tuo R tuossa ryhmän perässä tarkoittaa, että positiivinen napa on oikean käden puolella..
-t-
<edit> tuosta akun koodista vielä, että 450cc ei tarkoita sisätilavuutta, vaan 450 amperin Cold Cranking voimaa. ja tuo R-koodi on lyhelle "Reverse" sanasta, ei right-hand tms

Eli tuon yllä olevan linkin takaa voit selata, josko joku muu akku-koko sopisi nykyisen tilalle, ts. missä suunnassa on sen verran varaa että isompi akku mahtuu tilalle. Ja tuo 450cc käynnistys-virrasta ei kannata tinkiä, varmaankaan tuo "Cold Cranking" mittauksen olosuhteet eivät ole suunniteltu Suomen viikon kestäviin -30asteen pakkasiin..</edit>
Edited by - TommiL on 05/10/2007 10:56:18