Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
Pelti vai valuperät?
Mulla on aikomus kääntää kätisyys etuperästä,kun alan laittamaan sitä Ex-Fiuden alle.
Ja kyseessä on valuperä jonka akseliputket voi pyöräyttää puolelta toiselle ja tarvitsee teettää vain yksi vetari.
|
niinkö luulet..........toisen puolen laakerit on eri kokosia perässä ja lukko holkki on vain toisessa puolessa. eli joudut katkasee putket ja siirtaa ne ristiin, lukko puolen vetatrin joudut teetää ku siin lukottomassa puolessa ei ole pitkää booria. vanha lukkopuolen vetari käy tulevaan lukottomaan puoleen kyllä.
itse valitsin toisen reitin hommasin kuskin puolelle tulevan jakolootan ( ensin oli kyllä ylös alaisin käännetty np205 sit löytyki ford np205) ei tarvii teetellä vetareita ja joissain mootoreissa on enemmän tilaa kuskin puolella( startti/öljynsuodin juttuja)
|
Noo...ei se taida ollakkaan niin helppoa,kuin mitä sen on päissään miettinyt

Sittenhän se visio valkenee kun saa akselit tallin lattialle ja pääsee tutustumaan aiheeseen.
Jakolaatikon kätisyyden muuttaminen toisi taas niin isoja runkomuutoksia jo toimivaksi todettuun konstruktioon,että pidetään etuperän kätisyyden vaihto vielä ykkös tavoitteena.