Aloittelin kasaamalla auton... Sitten kävin ajamassa testilenkin. Mazdan penkit on helvetin hyvät ja sisällekään ei tullut vettä kun repsikan jalkotilaan pikkusen. Testilenkillä huomattua, pissapoika kusi kuskin jaloille ja horna ei toimi. Vettä meni vielä litran verran syyläriin.
Vikakin löytyi kun aukas konepellin (mikä V..tun "sun inn horn"). Kyllähän töötin pitää kestää tyyliin isältä pojalle... Pistin varaosa uazin alkuperäisen töötin ja johan alkoi tööttäileen.
Pissapojan letkut oli huonossa hapessa liitoksista. Sivuleikkureilla pätkä pois ja uudestaan kiinni. Takana oli parkkivalo pimeänä. Pakkivalon kytkin oli myös lopettanut toimimisen. Uazi ilmeisesti kiukuttelee kun sillä ei ole tänä vuonna ajettu kun muutamia kymmeniä kilometrejä.
Jarrut tuntui ihan hyviltä. Ei muutakun putsaus. Samalla laiton paperin auton alle ja katselin öljy vuotoja. Yks pikku läikkä siihen tuli kytkinkopan alapuolelle.
Sitten ajoin vielä noin 50kilometrin testilenkin. Nopeutta pidin siinä 70km/h paikkeilla, välillä hiljempaa ja välillä vähän kovempaa rekkaa karkuun. Oli rekka ilmeisesti niin tyhjällä kuormalla että alkoi saamaan aina ylämäissä kiinni, tasasella se kyllä jäi.
No talliin kun pääsin takaisin niin näky oli aika hirveä... Alusta oli öljyssä öljypohjasta aina jakolaatikon perukoille saakka. Öljyä oli hävinyt mittatikun ylärajasta puoleen väliin mitta-asteikkoa.
Sitten aloin ihmettelemään porinaa/sihinää mikä kuulu kaasarin kurkuilta. Kannentiiviste kiiltelee paikka paikoin. Loppu sitten katsastus kiire tähän.
Nyt jos löytäis jostain kipinää ottaa kone irti, kannet madallukseen ja alkaa pöntön lohkosta kasaamaan konetta.