Kytketty ehkä väärin? Tuossahan on kuvauksesta päätellen yksivaihesyöttö (20A nalli) ja 3-napainen kaapeli kytkentärasiasta lieden liitinkoteloon. Useampilevyiset liedet on yleensä 3-vaihelaitteita vaatien 4-5 johdinta. Monet liedet pystyy kytkemään kolmen vaiheen sijasta kahteen tai yhteen vaiheeseen, mutta silloin käyttöön tulee jotakin rajoituksia, ei esim. kaikki levyt toimi yhtä aikaa tai osa levyjen vastuksista (ainakin isompien) voi olla jaettu useammalle vaiheelle, joten yksivaihekytkennässä ne ei välttämättä tuota täyttä tehoaan jne.
Lieden puolen kytkentäkotelossa on yleensä mallikytkennät eri vaihemäärille, mutta joko on kytketty väärin tai sitten liesi ei sovellu yksivaihekäyttöön.
Myyjään ja/tai asentajaan yhteyttä uudestaan ja valittamaan, kun ei toimi. Itse sitä kytkentää ei pidä mennä muuttamaan, ettei tule tappovehjettä siitä liedestä, vaan sähköammattilainen paikalle.
Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
|