Kiitos, hyvä tietää että näinäkin päivinä on toivoa jäljellä.

Hitto kun tuosta päästöasiasta joutuu kerta toisensa jälkeen vaivaamaan päätään.
Seuraava kopioitu suoraan AKE:n sivuilta:
"Henkilöauton, joka on otettu ensimmäisen kerran käyttöön 1.7.1987-31.12.1991 välisenä aikana ja jota ei ole merkitty vähäpäästöiseksi, tulee moottorin vaihdon tai muutoksen jälkeen täyttää ECE R15-04 pakokaasupäästönormit. Korjaamolla tai katsastustoimipaikalla tehty käytönaikainen pakokaasupäästömittaus ei tällöin riitä. Pakokaasupäästöistä tulee hankkia valmistajan, valmistajan edustajan taikka puolueettoman tutkimuslaitoksen todistus siitä, että auto täyttää moottorin vaihdon tai muutoksen jälkeenkin em. päästönormit. Näiden vaatimusten katsotaan täyttyvän jos autoon asennetaan moottorille sopiva katalysaattori."
Eli eikö tässä "vaatimuksilla" tarkoiteta juuri tuota ECE R15-04 normia? ->Vaaditaan tutkimuslaitoksen mittaus ->normin katsotaan kuitenkin täyttyvän katin asennuksen myötä, eikös?? Vaikkakin lainaus koskee lähinnä moottorin muutosta, siinä kuitenkin mainitaan selkeästi toimenpiteet vaatimuksenmukaisuuden toteamiseksi.
En tähän hätään löytänyt sitä suoraa lakitekstiä nimenomaan koskien tätä päästönormia ja sen täyttymis-ehtoja.
Eli viimeisenä vaihtoehtona esimerkiksi moottoria muuttamalla ja katin asentamalla päästövaatimukset täyttyvät. Hurjaksi jos ryhtyy niin asentamalla vaikka remmiahtimen<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> (katsotaan moottorin muutokseksi) ja katin, niin lakiteksti katsoo asian meidän hyväksi.
summa summarum:
UAZin moottori=ei vähäpäästöinen
Vähäpäästöinen moottori=tutkimuslaitoksessa todettu tai katti jälkiasennettu
-Suunnittelu 10, toteutuksesta ei sitten puhuta..-