Lainaus:
quote:eli kuinka monella on jotain kerrotavaa poliiseista?
|
Kaikki kytät on ihan skoudeja. Jos joku tekee jotain väärin, niin ne sakottaa. Sitten sitä syyllistä vituttaa yli kaiken. Olen kuullut, että se sakotus kuuluu ihan niiden työnkuvaan.
Tunnen aika monta poliisia. Ne on ihan kivoja tyyppejä, paljon mukavampia kuin kriminaalit.
Lainaus:
quote:tai saaduista sakoista?
|
Sain vuonna 2000 ylinopeussakon. Ajoin pitkän matkaa yhden ryssän perässä joka paineli alinopeutta. Sitten kun tuli ohituspaikka niin tietenkin käytin sen hyväkseni. Ohitustilanteessa oli sitä ylinopeutta reilummin (joka myös itsessään on rangaistava teko) ja tutkaan painelin pari sataa metriä ohituksen jälkeen. Olihan sitä ylinopeutta vielä siinäkin hieman kun en heti ohituksen jälkeen jarrutellut.
Vituttihan se rikesakkokin, mutta oma vikahan se oli. En alkanut siitä sitten enemmän itkemään, työtään ne äijät siinä vaan teki.
Saisinkohan nyt säälipillua?
--------------------------------------------------