Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 17.07.2007, 21:15
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Minulla oli muutaman vuoden pihalla varastona semmoinen käytettynä (päälle 10v) ostettu Parolan Teltan tekemä pressutalli. Autoakin siinä tuli pidettyä, mutta kostea se tahtoi välillä olla, jos etuläppä on maahan asti kiinni. Maasta nouseva kosteus pitää sisätilaa kosteana, jos tuuletus ei toimi riittävästi. Jos pressutallista haluaa kuivempana pysyvän, niin sitä kannattaa kohottaa maasta hieman niin, että jää enemmän tuuletusrakoa alareunaan. Siinä tallissa oli n. 5cm rako pressun alahelman ja alajuoksuna toimivan putken välillä. Putki oli kiinnitetty maata vasten olevaan 50x100 painekyllästettyyn puuhun.

Kestävä se talli kyllä oli. Käytin sitä muutaman vuoden varastona ja sen jälkeen se oli vielä talotyömaalla varastona lisää muutaman vuoden, eli siinä 20v paikkeilla oli ikää tallilla. Myin sen KePö:n ilmoituksella vielä hyvään hintaan kolmannelle omistajalle. Purkuvaiheessa piti antaa runkoputkien liitoksille hieman lämpöä, kun osa oli ruostunut jumiin. Kannattaa laittaa vaseliinia tmv. päälekkäin meneviin putkiliitoksiin, niin on helpompi purkaa. Purkaessa huomattiin, että ovipuolen kaaren ylämutkan kohdalta pressu alkoi olemaan jo lähes puhki kulunut. Ilmeisesti parinkymmenen vuoden aikana tehty läpän aukominen ja tuulessa heiluminen oli kuluttanut sitä kohtaa. Muualta oli hyvässä kunnossa ja vesitiivis. Toki pressu oli auringonvalon ja ikääntymisen myötä jäykempää kuin uutena, mutta ei se rikki mennyt, vaikka viikattiin pressu Hiacen perään kasalle.

Ankkurointi maahan kannattaa tehdä huolella. Semmoinen teltta on melkoinen purje ja lähtee tuulessa helposti omille teilleen. Oma talli oli kiinni muistaakseni 8 kpl 50x50 puupaaluilla, jotka oli juntattu puoli metriä maahan ja tallin alajuoksu oli kiinnitetty paalujen yläpäihin. Ei sekään riitä, jos on käsiteltyä soraa se maapohja, vaan jotkut painot pitää laittaa lisäksi estämään ylös nouseminen.


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
Vastaa lainaten