Viestiketju: Dogo argentino
Näytä yksittäinen viesti
  #45  
Vanha 16.06.2007, 09:18
TimoV:n Avatar
TimoV TimoV ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 09.02.05
Sijainti: Joensuu, Finland.
Viestit: 1.273
Perusasetus

Lainaus:
quote:

Kerran lenkillä ollessani tuli vastaan joitain pienikokoisia koiria irrallaan ja ne yrittivät käydä kiinni, jolloin omistaja sanoi: "Kyllähän koirat säikähtävät, kun tuolla tavalla yhtäkkiä juokset niiden eteen." Niin kai se sitten on, että lenkkipolut on koiria varten, eikä lenkkeilijöille.
Mitenkään puolustelematta tuota omistajaa, sillä koirat ei olleet selvästikään hallinnassa...

Ne hurtat kyllä oikeasti säikähtävät äkkiä esiintullutta lenkkeilijää. Jos koiran hermorakenne on vielä ns. "huono" eikä se ole TÄYSIN omistajan hanskassa reaktio on juuri tuo.

Meidän suursnautserilla on parhaillaan eräs nuoruuden mörköi'istä menossa, ja se on selkeästi epävarma itsestään ja murahtelee lähes kaikelle, jopa katajapuskille. Varuillaan saa olla lenkkeillessä ettei kukaan pääse yllättämään siten ettei koiraa saa hallittua. Onneksi ilmiö on ohimenevä ja mahdollista pitää aisoissa kunnollisella koulutuksella ja riittävällä muulla puuhalla, joka nollaa koiran päätä.

EDIT: ja Hitsun kanssa olen täsmälleen samaa mieltä. Riittävästi rauhoittavia pillereitä.


-TimoV

"The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.9EFI Vogue, 1990



Edited by - TimoV on 16/06/2007 10:19:38
Vastaa lainaten