Mitenköhän ton jousen laiton selittäis niin että sen ymmärtäis... No koitetaan...
Eli jos ajatellaan että tossa yllä olevassa kuvassa on nyt toi alempi jousi vasemman puoleisessa kengässä kiinni.
Nyt jousen toiseen lenkkiin laitetaan vaikka metrin pituinen narun pätkä niin että pystyt jännittämään jousta ja painamaan jousen lenkin reijästä läpi.
Itse olen ainakin noin noita jousia paikoilleen laittanut.
Laitoitko uutta palikkaa molemmille puolille? Kannattaa vaihtaa molemmat puolet kerralla. Itse tappelin pitkän aikaa etujarrujen kanssa kun toisella puolella oli uudet ja toisella hyvät vanhat. Ei saanut millään hyvää vanhaa toimimaan niin hyvin kun uusia. Viime katsastuksessa oli edessä heittoa 3%.
EDIT:
Lainaus:
quote:Jarrut oli etu oik 3,0Kn ja vasen 3,1Kn ero 3%
samisami2
|
Primeran levyjarruilla ei päästä lähellekkään tommosia lukemia ja heittookin oli 4%<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Ennen kun vaihdoin noi palat ja sylkyt vasemmallekin puolelle näytti jarrudynossa, vasen 1,8 ja oikea 3,3kN.
-Kuvia tapahtumista-
Edited by - samisami2 on 20/04/2007 16:37:03