näkiskö jostai kartalta että missä nämä perussafarireitit menee karjalassa ja minkälaisia etäisyyksiä?
yleisesti vastaten: kyllä näkee. etäisyyksistä ei kannata puhua, ei kilometreinä eikä tunteina. teiden / urien kunto vaihtelee vudenajan mukaan niin paljon että etäisyyksistä yms on hyödytöntä puhua. lisäksi pöllisavotat vaikuttavat melkoisesti urien kuntoon. kokemus (jota mulla ei paljoakaan ole, vielä) antaa tuntuman etäisyyksiin ja niiden arviointeihin.
karttoja on paljon ja monen laatuisia. oman kokemuksen perusteella 1:50000 kannaksen "atlas" on osoittautunut parhaaksi. tätä löytää kaupunkien (auto/kirja)kaupoista.
toinen hyvä, ainakin yleis suunnitteluun on 1:200000 ns vihreä selkä. kartassa on 1938 vuoden suomi nimistö ja tuoreempi venäläinen vastine. tätä saa stahin akateemisesta 8 € tai rajan tolta puolen 60 ruplaa ( n 2€).
molemmat kartoista on kannaksen alueelta (leningradin oblasti) so hiitolan pitäjästä etelään ja suomen rajalta laatokalle. etelässä kartat rajoittuu suomen lahteen. näillä pitäisi pärjätä. tästä pohjoiseen on karjalan tasavalta ja omat kujeet.
se mitä tulee "perus safari reitteihin".....eikös noi venäjän tiet ole tuota perus reittiä.
|