Viestiketju: Ulkolaudoituksesta...
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 04.04.2007, 20:49
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.383
Perusasetus

Ja semmoinen, että mitä enemmän sileää höylättyä pintaa laudassa on, sitä huonommin tahtoo maali pysyä. Hienosahattu pinta on hyvä tartunta-alusta maalille.

Maalityypillä ei ole niin väliä, jos uutta tekee ja laittaa laudoituksen taakse hyvin tuulettuvan ilmaraon. 25mm tuuletusrako taitaa olla riittävä. Vanhaa ilmaraotonta seinää ei pidä mennä maalaamaan lateksilla, lahoaa laudat ja pian koko seinärakenne.

Älä sitten naulaa paineilmanaulaimella, koska se upottaa joka naulan kuopalle ja jää vesikoloja pitkin seinää. On kuin joku olisi ampunut konepistoolilla sarjoja pitkin seinää. Maali ei peitä niitä pintaa syvemmälle uponneiden naulan kantojen tekemiä reikiä ja niistä pääsee vesi helposti lautaan. Tiivimpi ja siistimpi tulee, kun naulaa perinteisesti vasaralla, vaikka siinä vähän enemmän hommaa onkin. Pinnan tasaan vasaralla lyödyt naulankannat ei myöskään näy seinältä lainkaan niin hyvin kuin upotetut konenaulat. Tällä on ulkonäöllistä merkitystä, kun naulariveistä ei aina tahdo tulla ihan suorat.


Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on
Vastaa lainaten