Tietääkö joku vahvistaa tai vääräksi osoittaa sen, mitä hydraulipumppukauppias kertoi pumpuista ja niiden tuotosta suhteessa pyöritysnopeuteen?
1. Havaitaan laskemalla, että tarvitaan hydraulituotto X litraa minuutissa.
2. Otetaan hyllystä yksi pumppu, jonka tuotto on X*4 litraa Y kierroksella minuutissa.
3. Laitetaan pumppu pyörimään nopeudella Y/4.
Saadaanko näin aikaiseksi tuotto X litraa minuutissa, vai alkaako pumpun tuotto romahtamaan, kun sitä pyöritetään noinkin paljon alle nimellisnopeuden, jolla pumpun nimellistuotto on mitattu? Kauppias sanoi, että homman pitäisi pelata ihan OK alinopeudella, kunhan vain lasketaan ylläolevan periaatekaavan mukaan ylikokoinen pumppu. Totta vai tarua?
Olisiko jokin tietty pumpputyyppi muita etevämpi tässä alinopeudella pyörittämisessä? Se tulisi pyörimään luttakumin elikäs traktorin voimanotosta, eli max. 540 kierrosta minuutissa, mutta yleensä jotakin arviolta 200-400 kierr/min, ettei tarvitse huudattaa konetta koko ajan maksimilla. Jos homma toimisi, ei tarvitsisi rakentaa hihnalla tai ketjulla korottavaa välitystä.
Note! This message was posted anonymously!