Viestiketju: Lastenohjelmat
Näytä yksittäinen viesti
  #14  
Vanha 08.03.2007, 18:54
-sami- -sami- ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 12.12.05
Sijainti: Kirkkonummi, Finland.
Viestit: 547
Perusasetus

Kyllä meillä on selkeesti kielletty tiettyjä kanavia kokonaan herra 6,5veee:ltä! Seuraavat kanavat sallittuja 2,14 ja 19-21 "ilman valvontaa". Sopimuksesta = katsotaan ensin tuleeko soveliasta ohjelmaa seuraavia kanavia 3-5 10-13 ja 15-19.

Jaa mitä kanavia? yle tv2, animal planet ja disneyt ovat "vapaita kanavia" -&gt; ei mainoksia eikä väkivaltaa. Ellei luonnon valintaa animalilla katsota väkivallaksi.<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

mtv3,nelonen ja subi ei meidän mielestä sovellu kuin harvoin ja valikoidusti lapsille. Discoveryltä, natikalta ja bbc:n kanavilta katsotaan joskus perheen kanssa ohjelmia. Voicet,mtv ja vh:t vain jos itse ollaan paikalla että voidaan vaihtaa pois jos tulee turhan "rivoja" tai väkivaltaisia musavideoita.

Katsomisen määrä on meillä se pahin peikko ollut viime aikoina. Kun itse ollut n. 6vko:a sairaana ja sen jälkeen toipilaana muutamia viikkoja, on ollut liian helppoa laittaa vaan telkku päälle. Nyt kun aloin taas rajoittaa katsomista ja määräsin ulos jne. niin alkuun tuli lievää kapinaa. Tosin ei tarvinnut kuin uhata lopullisella tv oikeuksien menetyksellä ja katsoa sopivasti niin kapina loppui.

Toinen ja ehkä viellä pahempi ongelma ovat nintendot yms. Luojan kiitos tarhassa kielsivät ne kokonaan. Meillä on ko. värkki kundilla mutta pelit ollut 3-6v tarkoitettuja ja esitarkastettuja (eli iskä lukee paketit ja tarvittaessa on pyytänyt kokeilla). Niistähän niitä taisteluita vasta siirtyykin live puolelle. Osa kundin tarha kavereista kun saa mitä sormellaan osoittavat mukaan luettuna vaikka sitten ne k-11 tai k-15 pelit. Vanhemmat kun meinaa et nehän on vaan pelejä..... <img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_sad.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle>

-sami-


Vastaa lainaten