Näytä yksittäinen viesti
  #23  
Vanha 05.03.2007, 11:29
ASuur ASuur ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 04.03.04
Sijainti: Estonia.
Viestit: 219
Perusasetus

Kiitos!
Nyt alka paikat selvia.
Ainakin Toi veturi ja Lapin helvetti on nyt selvät.
Kummalla puolella tieta toi veturi muuten on?
Pitaisi kyllä olla aikamoinen näkö - 100 vuotta vanha telaketjuveturi erämaassa!
Todellinen off-road proto-luokan vertauskuva!
En kyllä ihan ymmärä,että kun teilla Suomessaon olenmassa sellainen off-road pyhinvaelluskohte - kaikkien off-road vehkeiten esi-isä suoran kivikaudelta ja vielä sopivasti keskellä korpea,miksi sinne ei järjestetta kansainvaliselle offiporukalle pyhinvaellusretkia ympäri vuoden!?
Tällainen pyhinveallussafari saisi varmasti aikaan monen kilpaauton ihmeparantumisen! :-)
Ajatelka nyt vaan: off-road-telaketju-höyryveturimonsteri vuodelta 1913 kaunin ja koskematoman luonnon keskella!
Itse olen kyllä aivan innoissa!
eikö siella talvella liikumisen kanssa ole se,että nyt siella aluella on just paljon hiihto-ja kelkkaporukka liikkella?Niilta voi sitten kysyä tieta!?Olisko sellainen huhu totta?
Sitten sain vielä luettelon kaikista Pohjois-Suomen ja Lapin autiotuvista,missä on lyhyt selitys kunnosta ja reiteista.Samoin kaikkien niiten koordinaatit OZI-wpt failina.Kiitos siita Myllikselle.
reitin suunittelussa käytän tällä hetkella Garmin mapsourcea ja Autoroute 2007ea.Ne on ihan hyvia.Tietako muuten kukan,miten saisi Garminin Mapsourcen toimiman niin,että se näyttäisi tietokonen kuvaruutulla ajon aikana sianiin,koordinaatit ja waypointit.
Saan waypointit näkymaan,mutta reaaliajassa sita pistetta ,missa olet ja ajat en saa tietokonessa näkymaan.


Vastaa lainaten