Kaks tamperelaista kuoli ja pietari passitti helvettiin. Piru huomasi eräänä päivänä että tulokkaat istuivat aurinko tuoleissa ja kittasivat kaljaa kun muut lapioi hiiliä ja tuskasteli kuumuutta... kysyi sitten miks moinen kun pitäisi olla lapioimassa? "kun sitä talvella oli meilläpäin kylmä niin ei tämä lämmin haittaa yhtään."
Ajatteli Piru että tämä lopetetaan alkuunsa ja komensi lisää hiiliä uuniin, eiköhän tamperelaisetkin kohta tokene... näki sitten tamperelaisten istuvan penkillä olusien kera ja vihtoivat täyttä päätä. "totuttu meilläpäin et sauna pitää olla kuuma ettei tuu vilu..."
aatteli piru ettei tuo peli jatku yhtään pidempään ja huusi pannuhuoneeseen että hanat kii! eivätköhän tokene kun kylmä tulee! Ja kyseli hetken päästä mikäs tamperelaisilla kun kalja maistuu ja juhlatuulella? "Etkö sää piru parka tiedä mitä tapahtuu kun helvetti jäätyy?" "En tiedä?"
"TAPPARA VOITTAA MESTARUUDEN!!!"
-liika on aina liikaa ja sopivasti on liian vähän...-
-Ei ole sellaista mekaanista ongelmaa mitä tietämättömyys ja raaka voima eivät ratkaisisi...-
-ei niin pientä vikaa etteikö löydy sopivaa lekaa...-
|