Näytä yksittäinen viesti
  #24  
Vanha 27.01.2007, 15:58
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.323
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
Huomenna 8.30 lähtee loput panelit seinistä ja katosta, by huoltovirma. Ei antanut isännöitsijä lupaa ite purkaa, pelkää vissiin että puran koko saunan..
Häh...oliko kämppä sun oma vai vuokralla?

Jos oma niin kummahomma jos ei saa itte purkaa...

Itte en ees kyselly kun väännin bastu/kylppärirempan notta kuka purkaa. Toki vesieristykset jne. teetätin ammattimiehellä.
Jos omistaa taloyhtiön osakkeita, niin siitä seuraa (vain) kaksi asiaa:
1. Saa asua siinä huushollissa, joihin osakkeet kohdistuvat
2. Saa osallistua taloyhtiön yhtiökokoukseen eli osallistua päätöksentekoon

MUTTA sitä asuntoa ei siis kukaan asukas omista, vaan kaikki asunnot (ja tontin, pihan, aidat yms) omistaa asunto-osakeyhtiö. Ja siitä syystä kaikkiin vähänkin isompiin remontteihin on saatava yhtiön lupa. Pienet remontit (esim. seinien maalaus tai tapetointi) voi tehdä lupaa kysymättä.

Tässähän on siis kysymys vastuista. Koska kaiken omistaa asunto-osakeyhtiö, on sillä myös vastuu kaikista remonteista ja korjauksista. Näissä asioissa kannattaa olla aika tarkkana, koska seuraukset voi olla isoja. Esimerkiksi jos asukas tekee itse (lupaa kysymättä) vaikkapa koko kylppärin remontin ja tekee vesieristyksen huonosti ja tästä syystä aiheutuu vuosien päästä paha kosteusvaurio. Jos on osoitettavissa, että syy on remontissa niin yhtiön ei tarvitse maksaa kosteusvaurion korjauskustannuksia vaan kaiken joutuu maksamaan asukas.



Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten