Tattis baxxter. Kyllä tonkin lauseen piti mennä niin, että lukitetta pukkien pultteihin ja öljyä kannenpultteihin. Ihan puhdas ajatusvirhe.
Tuota vuoden takaista kommenttia täytyy kyllä muuttaa sen verran, että kannenpulteissa tippa tavallista moottoriöljyä on ihan hyvästä juuri tuon kiinnileikkautumisriskin vuoksi. Kuparitahna voi toimia myös. Ei mulle roverin koneessa silleen ole käynyt, mut jaggen koneessa huomasin selvästi, että pultit tuntuivat välikiristys-momentteihin kiristyvän omituisen epätasaisesti kuivina. Kevyellä öljyämisellä oli huima vaikutus. Itseasiassa jaggen ja astonin kirjat kehottavat myös öljyn käyttöön kannenpulteissa. Tietysti kaikkein tärkeintä on että kaikki kierteet ovat ehjiä ja puhtaita.
Nyt vaihtelen just kannentiivisteitä 4,2l rangen koneeseen. Pultit ovat uudempaa venyvää mallia , jotka vaihdetaan samalla. Kiristys ensin momenttiin ja sitten asteisiin.
Mitäs pultteja/kiristystapaa kokkolanpoika käyttää isoissa koneissaan?
|