Viestiketju: LJ:n startin vaihto
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 20.01.2007, 23:09
tttreg:n Avatar
tttreg tttreg ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 05.09.04
Sijainti: Rovaniemi, Finland.
Viestit: 301
Perusasetus

Ny on startti vaihdettu. Vaihdoin koko paketin vaikka hiilet olis ehkä riittäny. Ei aivot riittäneet hiilien irrottamiseen ja uusien tinailuun ja ompahan nyt sitten uusvanha huollettu startti joka toivottavasti kestää auton käyttöiän loppuun saakka.

Pari vinkkiä vielä muille jotka rupee samaan hommaan:

Älä irrota kokonaan lohkon kyljen kannatinraudan pultteja, ainakin etumainen kannattaa jättää hollille. Meni tunteroinen ennenkuin saatiin sama pultti takaisin kiinni. Vaikka kannatinrauta siellä tiellä onkin, startin saa pujotettua pois ja takaisin rungon ja korin välistä kuljettajan puolen renkaan kohdalta.

Älä irrota starttimoottorissa (sen päässä) olevia kahta pulttia, ne pitää starttimoottorin kasassa ja jos ne irrottaa moottori purkaantuu ja voi olla työläs lyödä uudestaan kasaan - eivätkä huoli vaihtoon kuin kasassa olevan startin.

Kytkinkopassa ylhäällä oleva pultti on aika kaukana itse startista, kannattaa tutkia hetki huolella et löydät oikean pultin. Ainakin mulle oli yllätys et kuinka iso mötikkä se startti kaikkineen loppukädessä on.

Kasauksesta vielä, muista laittaa johdot kiinni ennenkuin asennat startin kiinni, jottei tarvi purkaa moneen otteeseen kun jokin johto tjms jää irti %&="#!.... poikkeuksena maajohto jonka voi laittaa kiinni kun ruuvaa kannatinraudan kiinni starttimoottoriin.

Kaikki startin kiinnityspultit irtoaa helpoiten auton alta ja se kytkinkopassa päälimmäisenä oleva lähtee räikän jatkovarsi + kulmapala yhdistelmällä.

Varaa hommaan aikaa, irrottamiseen meni meiltä noin 1,5 tuntia ja kiinnittämiseen 3,5 tuntia kaikkine ihmettelimisineen ja kilauta kaverille korttien käyttämisineen.
Vastaa lainaten