Näytä yksittäinen viesti
  #17  
Vanha 01.01.2007, 16:49
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Tässä lähellä on asiallisesti hoidettu yksityistie jonka kautta tyttäreni ovat ratsastaneet kesäaikaan harva se päivä, kolmisen kilometriä pitkä pikku soratie joka jatkuu maasturilla ajettavana tieurana ympäri läheisen järven ja edelleen maantielle.
Tien varrella ei asu ketään, löytyy yksi kesämökki ja pari vanhaa taloa joissa omistajat joskus käyvät.

Rähinää on riittänyt, yksi tiehoitokunnan osakas huutelee asiattomuuksia aina talorähjänsä pihalla ollessaan kun tytöt ratsastavat ohi.

Tie ei ratsukoiden kulkemisesta miksikään mene, mutta vaikeaa tuntuu olevan.
En ole jaksanut käydä keskustelemassa kyseisen huutelijan kanssa, toivottavasti rauhoittuu.
Tässä topicissa on jo lipsuttu alkuperäisestä aiheesta jos minnekin, mutta heppa-asiiaa ei vielä ole käsiteltykään kuin sivulauseissa!

Onneksi ratsastaminen kuullu jokamiehenoikeuden piiriin sillä muuten olisi ainakin täällä pääkaupunkiseudulla varmaankin päädytty monin paikoin jo miestappoihin (käsirysy- ja aseellauhkailuasteelle on jo päästy) kun on selvitelty yksityisteillä ja metsäpoluilla ratsastamista. Tämä siis kun toiminta on ollut jatkuvaa! Satunnainen ratsastaminen harvemmin aiheuttaa ongelmia!
Jos olet tieosakas ko mökkitiellä asia on kunnossa, sillä osallistut tien ylläpitoon ainakin jollakin tavoin. Jollet kuulu niin saatat pidemmän päälle joutua korvaaman hoitokuluja muulla lailla eli lähinnä tiehoitokunta voi velkoa sinulta mahdollisten vaurioiden korjauksesta. Heppakin kun aiheuttaa kunnossapitotarpeen kun riittävästi ratsastetaan!
Vaikka kuinka tyttärilläsi olisi oikeus ratsastella tuolla tiellä niin sinuna hankkisin oikein kirjallisen luvan tieosakkailta tai tiehoitokunnan puheenjohtajalta. Näin te kumpikin, siis valittaja ja sinä, mutta erityisesti ratsastavat tyttösi pääsisivät paljon helpommalla ja välttyisivät turhilta tienvarren asukkaan agressioilta. Pitemmän päälle suunsoitto voi kehittyä muunlaiseksi häiriköinniksi eli vaaraksi ratsukolle!
Asiasta löytyy Netistä paljonkin asiatietoa hakusanalla "Ratsukko maastossa"!! Kannattaisi tutustua! Et ole ainoa joka näihin asioihin on törmännyt ratsastusharrastuksessa!!!

Palataanpa vielä tuohon alkuperäiseen aiheeseen eli "käyttämättömään" maasturilla ajettavaan tiehen!

Vanhoja käyttämättömiä teitä on suomen maassa huomattavan paljon eivätkä ne kaikki todellakaan ole yleisiä teitä vaikka kartassa ovatkin. Karttaan on merkitty myös polut ja vanhat "kärrytiet" jotka eivät suinkaan ole mitään maasturin testaukseen tarkoitettuja ( vaikka erittäinkin hyvin sellaiseen soveltuisivatkin) ajelupaikkoja vaan kuuluvat enemmänkin maastoajolain piiriin. Olivatpa hyvä- tai heikkokuntoisia niillä ajelija syyllistyy selkeästi lain rikkomiseen ja samalla saattaa aiheuttaa "välillisesti tai suoraan" järjestäytyneille maastoautoilun harrastajille ongelmia tie- ja maankäyttölupien hankinnassa ja pahimmassa tapauksessa olemassaolevien lupien menetyksiä. Kuten täällä monesti on todettu maastoautoilu, kuten moottoriurheilu ylipäätään, ei ole kovin korkeassa huudossa muiden kansalaisten piirissä. Maine jota meillä harrastajilla joko on tai ei ole ei ainakaan ajattelemattomalla, luvattomalla ajelulla tai tienvarren asukkaille haistattelulla pääse paranemaan!
Lyhyestä ilosta voi äkkiä tulla pitkäaikaisempi itku niin ajelijalle itselle kuin myös sadoille lajiin vakavammin suhtautuvalle kun suurella työllä hankitut ajelualueet menevätkin muunlaiseen käyttöön. Vaikka maasturiharrastajana oletkin omien polkujen, "teiden" kulkijo niin kannattaa siltikin muistaa, että et ole ainoa harrastaja vaan meitä on tuhansia muitakin ja haluamme tulevaisudessakin ajella ihan laillisesti maastossa!!! Järjen käyttö offailussakin on sallittua vaikkei se porukan ajelua katsellessa aina siltä näyttäisikään:-))
Hyvää Offailuvuotta 2007 toivottaen
MP





Edited by - Byrocrat on 01/01/2007 19:23:36
Vastaa lainaten