Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 30.12.2006, 02:01
haapala:n Avatar
haapala haapala ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 29.11.05
Sijainti: Finland.
Viestit: 659
Perusasetus

Lainaus:
quote:
L-200 kirjoittaa ihan oikeaa asiaa. Jokamiehenoikeus ei valitettavasti koske moottoriajoneuvoja lainkaan silloin kun liikutaan ns yksityistiellä jonne ei ole saatu yhteiskunnan tukirahoja! Tiehoitokuntien tiet ovat yleensä rahaa yhteiskunnalta saaneet (ei aina) joten siellä voi toki ajaa, tarkoittaa siis että ajaa paikasta A paikkaan B . Pelkkä harrasteajelu voipi sitten jo aiheuttaa ikävyyksiä! Maastoon meno autolla tai muullakin moottoriajoneuvolla onkin sitten jo täysin kiellettyä eikä siihen erikseen edes tarvita kieltotauluja. Ajelu maastossa on aina luvan varaista liikuitpa sitten yksityisellä tai yhteiskunnan maalla. Omallasi saat toki ajella lähes mielin määrin jollei ympäristöasiat siihenkin aseta rajoitusia, pohjavesialue, linnuston tms suojelualue yms. Yleensä niin, että kaava-alueella rajoitukset ovat tiukempia kuin haja-asutusalueella!
Se että joitakin tämä "neuvominen" närästää hieman ihmetyttää. Kun satumme elämään järjestäytynyteessä yhteiskunnassa jossa on erilaisia sääntöjä ja rajoituksia kivoja harrastuksiakin "estämässä" niin ei valitettavasti ole muuta mahdollisuutta kun ainakin yrittää noudattaa määräyksiä jotta harrastaminen edes jotenkin olisi mahdollista. Jos sitten joku tai jotkut vain ja ainoastaan omaa hetkellistä "huvia" ajattelevat pilaavat omalla ajattelemattomuudellaan muiden suurella vaivalla hankitut harrastusmahdollisuudet niin arvaahan sen että siitä saattaa nenä huonommassa tapauksessa kipeytyä. Tämä siis se "kirjoittajan" mielestä olematon offarien/autourheilijoiden maine. En tosin sanoisi etteikö mainetta ole, se vain tavallisen kadun/maantien tallaajan mielessä yleensä on jo valmiiksi valiettavankin huono ja toiset meistä sitä sitten parhaansa mukaan yrittää parantaa jotta harrastemahdollisuudet täällä pääkaupunkiseudullakin säilyisivät tai jossakin määrin peräti paranisivat! Tätä työtä tuollainen nyymin ehdottelema toiminta erittäin mukavasti torpedoi! Toki jos haluat että Kulmakorven toiminta ajetaan alas niin eikun ajeleman vaan, eip se allekirjoittanutta häiritse kun en itse omista maasturia. Toisille Niille sadoille vuonna 2006 Kulmakorven maastoharjoitusalueella ajelleelle luvattomasta ajelustasi ( sinun tai kavereittesi) aiheutuva harrastepaikan menetys voi aiheuttaa ikäviä agressioita tai muita "traumoja"!!
Jos on halua ajella maastossa niin käytä se energiasi luvallisilla alueilla niin meillä kaikilla on kivempaa.
Offiterveisin
MP


"nenä kipeytyä"???? Ei jumalauta. kuulostaa kivalta. järjestetään keväällä offareiden tapaaminen niin saa kaikki lätkiä toisiaan kuonoon. ai niin joo unohdin että sekin on laitonta ja PILAA OFFAREIDEN MAINEEN JA MUSTMAALAA VIATTOMIA.

Tää on taas vaan mun mielipide.
Vastaa lainaten