Lainaus:
quote:
En tiedä koskeeko tämä ensi kertaa siviililiikenteeseen otettua perävaunua.
|
Sinulla on varmaan otteessa merkittynä käyttöönottopäiväksi tornifirman rek.otteessa mainittu vuosi, kuten tässä omassani kehystin. Silloin sitä ei ole otettu ensi kertaa käyttöön silloin kun olet sen itsellesi rekisteröinyt, vaan aiemmin. Jos sama periaate säilyy, niin aisavaatimus ei koske näitä torni-poistoja jatkossakaan.
Painot katsottiin intin otteesta ja mitat rullamitalla. Hitsasin 60x60x3 neliöputkea n. 60-70cm pätkän vetosilmukan tilalle ja siihen normi kuulakytkin. Orggis sähköjohto riitti hyvin, koska sitä oli varalta lisää lenkillä lavan alla.
Renkaat vaihdoin heti, kun ruskikumet oli ihan kulmikkaat. Alla pyörii nyt vähän isommat 7.50-16 Fedima Maximat, jotka sopii ulkonäöltäänkin kyseiseen kuuppaan oikein hyvin. Katsuri sanoi, ettei näissä katsota renkaista suurinta sallittua halkaisijaa, vaan riittää kun on riittävän kantavat eikä ota kiinni. Noilla renkailla se tulee perässä sinne minne autollakin pääsee, eikä käy akselista kantoihin kiinni.
Offipalsta.com - sinne ne webwheelerit menneet on