Lainaus:
quote:
Niin menee, mutta jousisauvaa kiristettäessä, samalla jousitus hieman kovenee ja ulosjousto (se tärkeämpi) pienenee.
|
Ja ylöspäin kasvaa. Jos etupää joustaa sekä ylärajoittimeen että alarajoittimeen niin eikös se ole optimi?
Lainaus:
quote:
Sisäänjouston rajoitinkumia kannattaa suurentaa hieman jos kiristää jousisauvoja, hieman hidastaa jousisauvojen kuoleentumista.
|
Edellinen hilux (-90) oli sen 3v sauvat kaannetty sen 6cm ylös enkä huomannu tippumista, takapää siitä kyllä vajosi hiljalleen ja oli luokkaa tuuman alempana siinä kolmessa vuodessa.
Lainaus:
quote:
Oletko kokeillut tai ajanut blokeilla? (siis taka-akselilla, ei eteen), itse olen ajanut kaikkia ylläolevia vaihtoehtoja maastossa ja kadulla ja niistä kyllä paras ajaa on blokit.
|
En omassa, muiden blokeilla varustettuja kyllä, ja nähnyt tuloksia myös: Katkottuja lehtiä ja norria, hajonneita blokeja, löystyviä pakkoja, pätkittyjä murroksia kun akseli pääsee kiertymään liikaa tiukassa ulosjoustossa kun murroskulma nousee hetkellisesti liian suureksi.
Lainaus:
quote:
Kardaanikulmat muuttuu korotuspaloilla samanlailla kun korotusjousillakin.
|
Näin on. Akselin kiertovoimat kohdistuu vain eri tavalla blokeilla ja yhtä korkeilla jousilla.
Lainaus:
|
quote: Eli vähemmän kun riippuja pidentämällä.
|
Tuossa on kai lipsahtunut "kun" -sana väliin?
------------