Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
Räjähtääkö tuolla joku paikka jos ton käsijarrun joskus vetäis pienessä vauhissa päälle? Visko varmaan ei tykkäis?
|
Mikä visko? Jos siinä kerran on LT230, niin siinä mitään viskoa ole. Muuta kuin tuulettajassa! <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Mutta elä tosiaan anna sen katsurisetän tosiaan kokeilla sitä käsijarrua rullilla. Tokaset vaan, että se on kardaanikäsijarru ja pitää - kyllä se uskoo, ainakin täällä.
Tuo jumitus on kyllä vähän outo homma - eka kerta kun kuulen sen kellään jumittavan. Tuo lämpölaajenemishypoteesi ja liian kireälle säätö kuulostaa uskottavalta, mutta tuo kahva nousee kyllä tosiaan liian ylös, mikä syö sitä teoriaa. Ei mulla Rankussakaan se kahva kovin korkealle nouse.
Pura ja katso - jos se palautusjousi todellakin olis poikki. Noihinhan saisi muuten levyjarrunkin muunnossarjalla kässäriksi.
-TimoV
"The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.5EFI Vogue, 1986
|
Oon ymmärtäny väärin ton viskokytkimen. Luulin että se on kaikissa uudemmissa laatikoissa vuoden 89-jälkeen.
Vain 89-rankussa on on jakolatikossa viskokytkin. Diskossa ei ole. Discoon se tuli vasta 05- vuonna..
Noh oppia joskus jotain uutta <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Eli ton auton kärsii laittaa jarrudynoon, mutta 89si rankkua ei suositella jos on viskokytkimellä varustettu versio.
Timo..