Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 05.11.2006, 14:10
Uazmies:n Avatar
Uazmies Uazmies ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 28.03.05
Sijainti: suami
Viestit: 716
Perusasetus

Joo-o, kyllä se niin menee, ettei sitä väärin pysäköityä autoa saa siihen ruutun tulpata. Sitä en tiedä täyttäisikö se vapaudenriiston tunnusmerkit varsinkaan jos ei kuski ole siellä autossa ja jumita ovia siitä.

Itse tuon asian varmistin paikalliselta reinikaiselta ja sen päälle vielä edustamani yhteisön juristilta kun kyseisestä asiasta pieni nokkapokka kerran otettiin.

Virallinen ja lainsuojaama tapa ainakin espoossa asia hoitaa on se, että ko. alueelle asennetaan viralliset merkit (olikohan täällä järjestyssäännön §33, minkä mukaan ei yksityisalueelle saa ilman lupaa pysäköidä), ja sen jälkeen pitää soitella pysäköinninvalvonnasta pirkko sakottamaan kun auto siinä ruudussa on. Tuolloinkin pitää olla kiinteistön edustaja osoittamassa kyseiset autot, tai hoitaa järjestely pysyväisvaltakirjasta pysäköinninvalvontaan.

Vaikeaa, hidasta ja toimimatonta tuo on, mutta se lappu sokean parkkeeraajan tulee sitten ihan virallisesti maksaa.

Tolppa tai betonieste olis sinänsä ihan toimiva, mutta parempi varatua sitten itse lumitöihin ruudussaan.

Omassa kotipihassa ei onneksi ole niin kiinnostavia kiinteistöjä lähellä, että luvattomat parkkeeraajat ongelma olisi, mutta sinänsä ajotien ylittävä lukollinen puomi estäisi luvattoman pysäköinnin lisäksi vielä käyttööoton. Oma vaivansa tietty availusta.

Apinan ajokortti oli asiallinen, täytyy pari laminoida töihin mukaan. <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

If idiots could fly, internet would be an airport.
Vastaa lainaten