Lainaus:
quote:
Tähän väliin mielenkiintoisia faktoja, löytyvät liikenneturvan sivuilta, tarkemmin: http://www.liikenneturva.fi/fi/tilas...uudet_2005.pdf
esimerkiksi:
Liikenneonnettomuuksissa loukkaantuneet ja kuolleet vuonna 2005, 100 000 asukasta kohti.
Lappi: 241
etelä-Suomi: 156
Linkin takaa löytyviä tilastoja tutkimalla pääsee hyvin nopeasti siihen lopputulokseen, että etelä-Suomessa ajetaan asukasmääriin ja varsinkin automääriin nähden noin kolmasosa vähemmän onnettomuuksia kuin Lapissa ja pohjois-Suomessa. Tämä ei mielestäni tue ollenkaan legendaa jonka mukaan etelä-suomalaiset olisivat jollakin tapaa huonompia tai onnettomuusherkempiä kuljettajia, varsinkin kun otetaan huomioon että luonnollisesti on paljon helpompaa ajaa kolari tai onnettomuus kun ympärillä on enemmän autoja kuin toisinpäin.
Pientä vaikutusta voi olla sillä että pohjoisessa on liukkaampaa yleensä hieman suurempi osa vuodesta kuin etelässä, mutta toisaalta edelleen tilastoista löytyy että suurin osa kuolemaan tai loukkaantumisiin johtavista onnettomuuksista ajetaan kesä-heinäkuussa. Henkilövahinkoihin johtamattomia pieniä kolhuja ei ole tilastoitu, mutta ellei joku esitä perusteltua vastaväitettä, olettaisin että pienten kolhujen määrän suhde isoihin on melko vakio.
Sori OT.
t. Hannu
Note! This message was posted anonymously!
|
Onko tohon laskettu mukaan etelän porukan ajamat kolarit?<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
Ja onko huomioitu että pohjoisessa asuu mailman tyhmimmät eläimet eli porot<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>
Lasketaampa sitten uusiks....
http://www.pohojanmaanoffroad.fi/