Taitaa aina karata nää jutut käsistä.. Jos aiemmin on kyselijä ajellu 31" rinkuloilla Nivealla, niin eihän nyt suoraan Rangeen tarvii Blomgrenin Jannen moottoria ..eikä rengaskokoa.
Vaikuttavat pikkuisen oleellisesti tuohon kestävyyteen. Ei varmaan Toyon akselitkaan siellä kauaa viihtyis.
Rangeen 33"x15" tai esim: 255x85x16 olis varmasti järkevin rengaskoko ja silloin Dana 44 tai Rangen uudemmat akselit vahvemmilla vetareilla olis eteen varmasti ainakin lukottomana ihan jees. Taakse D60, jos D44 ei mukamas riittäis. Ei oltais kaukana siitä mitä Roverin tehtaalla oli inssit miettineet, silloin kun Salisbury aksulaa Land Roverin alle sovittelivat.
Ihan mielenkiinnosta. Ne jotka enempi tietävät voisvat kommentoida, et onko se Lantikan Salisbury Dana 60:n. Olis nimittäin esim: välityksien ja lukkoloiden osalta oleellinen tieto.
Akseliputken paksuus nyt ei asennukseen mitään vaikuttaisi, olis pelkkä etu. Tukivarsien korvakkeet vaan heftailee ja samalla muuttais ehkä sit säädettävän kolmilinkin uniballeilla.
Jos D44:n kardaanin ristikkokin natsaa Roverin putkeen, niin D60 menee sillä muunnosristikolla, jossa toiset kupit isommat ...tiedättehän?
Toisaalta jos kardaania joutuu lyhentämään, niin samantien vaihtaa pään D60-mallin kepistä.
Taka-aksulaa nyt tässä enempi itse olin ajatellut. Kevyeen ja ehkäpä "raskaampaankin" offaukseen D44 edessä täytyis Rangessa ainakin lukottomana kestää.
Perusteluna vielä saavutetut edut:
-Kääntyvyys ainakin paranis.
-Akseleita löytyy puoli ilmaseks jokapaikasta
-Välitys olis helppo ja halpa löytää sama, kuin D60:ssä siellä takana
-Lukkoloitakin tietysti saa ...vaikka minkälaista
-Jos ristikoita rikkoo, uus Heavy Duty malli maksaa n.30Eur/kpl
Jos nyt periaatteesta ei halua Jenkki-osaa käyttää niin...
Mut mistäs se Salisbury on lähtösin ?
Entäs se "ex Buick" lohko ?
|