Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 12.10.2006, 21:20
NKH:n Avatar
NKH NKH ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.12.04
Sijainti: Pälkäne, Finland.
Viestit: 1.685
Perusasetus

Takapäässä palikka akselin ja lehtipakan väliin toimii ihan hyvin, traction bar kannattaa tosin viimeistään korotuksen yhteydessä tehdä.

Korotuspalikka on helppo tehdä, oikean mittainen kappale ja siihen poraat toiselle puolelle reiän mihin jousipakan keskinaula sopii ja vastakkaiselle puolelle teet uuden keskinaulan joka uppoo akselissa olevaan reikään.
Pinnan Cherokeen korotuspalojen paikallaan pysyminen varmistettiin vielä pulttaamalla se erikseen kiinni akseliin.

Etupäässä vois miettiä jotain muuta keinoo korottaa, noista korotuspaloista edessä ei kaikilla oo hirveen hyviä kokemuksia.

Muista mittailla ja kattella pinionin kulma, kartaanin liu´un riittävyys ym. kun korotuspaloja suunnittelet, esim. Cherokeehen tehtiin kiilamainen korotuspalikka, etupäästään 5mm matalempi kuin takana niin akseli jää parempaan asentoon, pinionin kulma ei paljoo muuttunut alkuperäsestä ja ennenkaikkee riittää kartaanin liussa pituus ettei pääse yoke slippaan!

____________________________
VAZ 2121 Niva & VAZ-Crawler
SORONÓ Off-Road Team #1
Mansen Maasturi Club
toveriniva(at)kotikone.fi
Vastaa lainaten