Näytä yksittäinen viesti
  #67  
Vanha 04.10.2006, 16:11
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.442
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:keskitasauspyörästö toteutettu planeettapyörästöllä, joka on ainakin periaatteessa paljon viskoa parempi vaihtoehto.
Miksi?
No sanoinkin periaatteessa. Tästähän nyt on eriäviä mielipiteitä, ja riippuen jakolootan mallista noiden välillä on (luonnollisesti) melkoisia kestävyyseroja. Esim. Jeeppien kohdalla on Grand Cherokeissa tuntunut olevan huomattavasti enemmän ongelmia viskojen kanssa, kun taas 231:ä ja 242:sia on hajonnut erittäin vähän. Kuten varmasti tiedät, rakenteena planeettapyörästö on helkutin kestävä systeemi, mutta sekin on tietysti toteutuksesta kiinni.

Jos taas asiaa ajattelee toiminnan kannalta, niin sehän on ihan makuasia. Itse olen enemmän planeettapyörästön kannalla, mutta toki viskossakin on omat hyvät puolensa.


Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:ainoa "hankalampi" asia mikä joutuu tekemään on raaputella vanhat tiivistemössöt pois
Kannattaisiko tehdä ensimmäisen vaihdon yhteydessä tyhjennystulppa pohjaan?
No juu, tosin mihin kohtaan sen sitten D30/D35 akselissa laittaa, ettei ole koko ajan edessä metsässä ajaessa? En ole tarkemmin asiaa tullut edes ajatelleeksi, täytyypä ihmetellä <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.
Vastaa lainaten