Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
Tuo kirja mitä suosittelet niin siinä on siis tuo Range + automaatti ja 5-lovisen korjaus ja huolto tiedot (myöhemmin varmasti hyötyä), mutta yritän pärjätä toistaiseksi tällä Haintz ketsupilla <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>
|
Tuo siis:
Part No. B-RR10WH
Official Workshop Manual for Range Rover 1970 - 1985.
Includes supplement for five speed manual gearbox and automatic gearbox.
Kyllä, kaasaripelin pura ja kokoa ohjeet kaikkine tehtaan momenttiarvoineen, ja siinä on mukana lisäosa viisiloviselle manuaalille (LT77) ja automaagille (se kolmilovinen vanhempi). Se on juuri se kirja, jota nimenomaan sinä tarvitset!
Tosin monin osin pärjäät pitkälle tuolla netti-imutus kirjallakin - esim navan rakenne, akselisto yms. Kaasaria siinä ei taida olla - en muista. Se on jenkkivientimallin manuaali.
Mulla on vuosimalleille 86-89. Lisäosana mm. VM diesel ja pari muuta päivitystä (sytkä DLM8 yms..)
Liota niitä alipainekelloja WD-40:ssä. Saattavat pelittää hyvinkin sen jälkeen. Virranjakajan kello maksaa mansikoita (lähemmäs satkun jos oikein muistan). Virranjakajan kansi kannattaa uusia, samoin pyörijä ja kaikki johdot jos ei ole jo tehty. Kansi ja pyörijä ei paljon maksa (esim. Rantakylän varaosasta löytyy), piuhat sitten suosiolla thyyning silikonipiuhoihin.
Käykö kone?
-TimoV
"The original anti-theft devices -- Lucas Electric products." RR 3.5EFI Vogue, 1986
Edited by - TimoV on 12/09/2006 20:57:12
|
Kone kyllä käy, kun iso veli sillon kokeili ennen purkua, nyt ei oo pyörinyt, kun ei ole pihat kiinni olleet pitkään aikaan, mutta olen kyllä pistänyt ööliä tulpan reijistä sisään ja pyörittänyt hieman käsin moottoria molempiin suuntiin minkä jaksoin viäntää, eikä jumilta tunnu ja pitäsi tuon käsittelyn pitää sen huolen, jotta ei kone jumahda kiinni.
Minäpä vaihdan suosittelemat osat ja piuhat sinisiin tuhning kaapeleihin, ja käret vaihdan (ellen löydä isoveljen ostamia kärkiä vielä jostain). Tuo WD-40:stä en ole varma mikä se on (ei tällä hetkellä vielä sano mitään, joko muistikatko/en tiedä mikä se on, mutta oliko se joku suihke), mutta kunhan tiedän niin No 1 toimenpide on hukuttaa ne.
Toivon että motti on kunnossa viellä ja se kirjan voisin hakkia jos olisi vielä vain Rajojen sisäpuolella.
Itse olen hankkinut putket jos tekisin 4-2-1 putket eli ne jo omistan, mutta olen tehnyt virheen (varmaankin, koska minä taisin laittaa rpm:n 4000 yhdessä putken laskenta ohjelmassa ja tälläiset mitat antoi:
Tuned length from Valve Head: 50"
Primary inside Diameter in Inches: 1.212"
Secondary pipe inside diameter: 1.594"
Fours Primary pipe Always (15" inch) Long: 15"
Collector box length in Inches: 4.798"
Tailpipe Inside diameter in Inches: 1.632"
Tailpipe length in Inches: 48.602"
Nuo muutin milleiksi ja metreiksi ja pyöristelin ylöspäin ja putket kävin rautavarastolta ja pituutta otin vähä lisää, jotta on työvaraa, mutta putkien halkaisija muuttui, koska ihan nuita lukemia ei ollut, niin putkien sisä halkaisijat on:
1.212" = 32 mm 1.5mm seinämä
1.594" = 41.5mm 1.5mm seinämä
1.632" = 41.5mm 1.5mm seinämä
Tietenkin en tiennyt siitä Y-putken tarpeellisuudesta, eli menee vähän aikaa ennenkuin suunnittelen tuon sellaiseksi että on vain 1 ulostulo ja Y-haarake. Putkeen tulee läpivirtaus äänenvaimennin, jonka teen itse.
Onneksi tuo 4-2-1 on sellainen, että se antaa voimaa tasaisesti kaikille kierros alueille, joten toivottavasti en töpännyt liikaa.
Laskuri löytyy osoitteesta:
http://www.btinternet.com/~mezportin...st_length.html
Rangessa on voimaa, sitä on vain käytettävä.
Hullulla on halvat huvit, minulla ei <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
Edited by - Korjailija on 12/09/2006 21:21:06