Tähän projektiin lienee uponnut jo euro poikineen ja varmasti vielä uppoaa jokunen lisää. mielestäni ei kannata mottia särkeä onnettomalla jäähdytyksellä, osia ei löytyne motonetista. Älä ihmeessä ala rakentamaan mitään neljän syylärin hässäkkää, suuri virtausvastus, hankala letkutus, paljon mahdollisia vuotokohtia, suuri mahdollisuus ilmataskuille---hankala ilmata...jne.
Teetä yksi tarpeeksi suuri jäähdytin, sen kokoinen mitä saat mahtumaan vaikka nokalle ja paksuutta riittävästi, esim 20cm ja isot päädyt, niin että vesitilavuutta on koko järjestelmässä tarpeeksi, esimerkiksi niin että jäähdyttäjään menee vähintään saman verran vettä mitä koneeseen.
muista myöskin se juttu mitä kirjoitin aikaisemmin tässä topicissa sulle siitä ilmanohjaimesta eli koko jäähdyttäjän kokoinen kotelo jäähdyttimen taakse ja siihen flektit kiinni, sähköinen termostaatiohjaus flekteille ja lisäksi katkaisijalla flektien "pakkosyöttö" jonka voi laittaa päälle ennen kuin alkaa antamaan koneelle happea isoissa määrissä.
Koneen oma termostaatti kannaattaa mielestäni jättää paikoilleen (jos on toimiva) jos se toimii panssarivaunun voimanlähteessä toimii se monsterinkin voimanlähteessä, tankissa pystyy huipputehoa hyödyntään pitkiä aikoija kerrallaan monsterilla vain lyhyitä rykäisyjä.
Kyllä siitä pääsee, se vaan näyttää jyrkältä
|